Vishay/BCcomponents SFR2500002100FR500
SFR2500002100FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002100FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 210 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002100FR500.pdf
Availability of SFR2500002100FR500
QUANTITY
SFR2500002100FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002100FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002100FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002100FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002100FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002100FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002100FR500
FIXED IND 27UH 267MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DUAL PREC MULTIVIB 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 40POS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN +/-09VO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CABLE RA PIN datasheet.pdf