Vishay/BCcomponents SFR2500002109FR500
SFR2500002109FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002109FR500
Brief Description
RES 21 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002109FR500.pdf
Availability of SFR2500002109FR500
QUANTITY
SFR2500002109FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002109FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002109FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002109FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002109FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002109FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002109FR500
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 3A 5V datasheet.pdf
CIR BRKR 1.5A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL 16TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
VARISTOR datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 4.7UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf