Vishay/BCcomponents SFR2500002212FR500
SFR2500002212FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002212FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.1K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002212FR500.pdf
Availability of SFR2500002212FR500
QUANTITY
SFR2500002212FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002212FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002212FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002212FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002212FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002212FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002212FR500
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMPER datasheet.pdf
IC PWM BOOST FLYBACK CM 14SOIC datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 50 POS datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 2.36" DIA BLACK datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf