Vishay/BCcomponents SFR2500002400JR500
SFR2500002400JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002400JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002400JR500.pdf
Availability of SFR2500002400JR500
QUANTITY
SFR2500002400JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002400JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002400JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002400JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002400JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002400JR500 Details Description
Related parts for SFR2500002400JR500
CONN FFC TOP 33POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FUSE F/A TLE-GRD 40A 170VDC VRT datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 4.9NS 100BGA datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 6-DFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC260LC3B datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf