Vishay/BCcomponents SFR2500002401FR500
SFR2500002401FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002401FR500
Brief Description
RES 2.4K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002401FR500.pdf
Availability of SFR2500002401FR500
QUANTITY
SFR2500002401FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002401FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002401FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002401FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002401FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002401FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002401FR500
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE POWER 19.2.0V-26.4V 8.3A datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W CM datasheet.pdf