Vishay/BCcomponents SFR2500002403JR500
SFR2500002403JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002403JR500
Brief Description
RES 240K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002403JR500.pdf
Availability of SFR2500002403JR500
QUANTITY
SFR2500002403JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002403JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002403JR500
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002403JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002403JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002403JR500 Details Description
Related parts for SFR2500002403JR500
LINE FILTER 8MH TYPE 23F datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-DIP datasheet.pdf
IC CTRLR OCP 16SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf