Vishay/BCcomponents SFR2500002403JR500
SFR2500002403JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002403JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002403JR500.pdf
Availability of SFR2500002403JR500
QUANTITY
SFR2500002403JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002403JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002403JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002403JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002403JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002403JR500 Details Description
Related parts for SFR2500002403JR500
IC VOICE REC/PLAY 6MIN IN 28SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR 9POS R/A KEY-XYX 15AU datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 20% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSIA 1/4NPT 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 21.5VC DO221AC datasheet.pdf
OSC VCXO 1.24416GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W SMBJ datasheet.pdf
DIODE RECTIFIER 1600V 8A DPAK datasheet.pdf