Vishay/BCcomponents SFR2500002550FR500
SFR2500002550FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002550FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 255 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002550FR500.pdf
Availability of SFR2500002550FR500
QUANTITY
SFR2500002550FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002550FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002550FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002550FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002550FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002550FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002550FR500
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 31C P 10" WHT JACKS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf