Vishay/BCcomponents SFR2500002553FR500
SFR2500002553FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002553FR500
Brief Description
RES 255K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002553FR500.pdf
Availability of SFR2500002553FR500
QUANTITY
SFR2500002553FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002553FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002553FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002553FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002553FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002553FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002553FR500
RES SMD 47K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO204AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 18 IN 12 OUT 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
LED INDICATOR 14MM W/BEZEL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
DBL17(Z)A datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.033UF RADIAL datasheet.pdf