Vishay/BCcomponents SFR2500002708JR500
SFR2500002708JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002708JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002708JR500.pdf
Availability of SFR2500002708JR500
QUANTITY
SFR2500002708JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002708JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002708JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002708JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002708JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002708JR500 Details Description
Related parts for SFR2500002708JR500
CONN HOUSING 7POS .100 LOCKING datasheet.pdf
BIT TORX TR T15S 1.97" datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN MCX JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf