Vishay/BCcomponents SFR2500002740FR500
SFR2500002740FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002740FR500
Brief Description
RES 274 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002740FR500.pdf
Availability of SFR2500002740FR500
QUANTITY
SFR2500002740FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002740FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002740FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002740FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002740FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002740FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002740FR500
IC INVERTER HEX UNBUFFER 14-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 100TQFP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 16SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
PIN BLANK MODULES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 100 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf