Vishay/BCcomponents SFR2500002742FA500
SFR2500002742FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002742FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27.4K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002742FA500.pdf
Availability of SFR2500002742FA500
QUANTITY
SFR2500002742FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002742FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002742FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002742FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500002742FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002742FA500 Details Description
Related parts for SFR2500002742FA500
Connector Header 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC CTLR CURRENT MODE 14-SOIC datasheet.pdf
IC CONV A/D 16BIT 500KSPS 36SSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.54 WIRE WRAP datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf