Vishay/BCcomponents SFR2500002742FA500
SFR2500002742FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002742FA500
Brief Description
RES 27.4K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002742FA500.pdf
Availability of SFR2500002742FA500
QUANTITY
SFR2500002742FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002742FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002742FA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002742FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500002742FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002742FA500 Details Description
Related parts for SFR2500002742FA500
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC LATCH 9BIT D 3STATE 24DIP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24HVQFN datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 8DFN datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 180 SOLID datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 SKT PLUG datasheet.pdf
33UF 50V 8X17.5 105C AXI datasheet.pdf