Vishay/BCcomponents SFR2500002872FR500
SFR2500002872FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002872FR500
Brief Description
RES 28.7K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002872FR500.pdf
Availability of SFR2500002872FR500
QUANTITY
SFR2500002872FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002872FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002872FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002872FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002872FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002872FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002872FR500
CONN RCPT 1.25MM 11POS SMD R/A datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 100A CHASSIS datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMC datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
MICRO 31C P 6" WHT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
1500UF 420V 40X100MM 85C 10000H datasheet.pdf