Vishay/BCcomponents SFR2500002879FR500
SFR2500002879FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002879FR500
Brief Description
RES 28.7 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002879FR500.pdf
Availability of SFR2500002879FR500
QUANTITY
SFR2500002879FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002879FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002879FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002879FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002879FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002879FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002879FR500
FIXED IND 150UH 260MA 590 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 821MA 180 MOHM datasheet.pdf
RES 270 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 20% 2824 datasheet.pdf
500MM T-BEAM CYL D/ON NPN datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 690MA 650 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf