Vishay/BCcomponents SFR2500002944FR500
SFR2500002944FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500002944FR500
Brief Description
RES 2.94M OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500002944FR500.pdf
Availability of SFR2500002944FR500
QUANTITY
SFR2500002944FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500002944FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500002944FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500002944FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500002944FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500002944FR500 Details Description
Related parts for SFR2500002944FR500
PHOTODIODE UV 4.48MM SQ TO-5 datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 20" H2O 4SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 5W DO214AA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 23W datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND ALPHA/NUMERIC datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1610 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 9V SMD datasheet.pdf