Vishay/BCcomponents SFR2500003002JR500
SFR2500003002JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003002JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003002JR500.pdf
Availability of SFR2500003002JR500
QUANTITY
SFR2500003002JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003002JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003002JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003002JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500003002JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003002JR500 Details Description
Related parts for SFR2500003002JR500
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DUAL VIDEO AMP LP TSOT23-6 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7472 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 6A SOT-223-4 datasheet.pdf
ENCLOSED SWES V6MANUAL PALM datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 400MA 3.2 OHM TH datasheet.pdf