Vishay/BCcomponents SFR2500003004JA500
SFR2500003004JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003004JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3M OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003004JA500.pdf
Availability of SFR2500003004JA500
QUANTITY
SFR2500003004JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003004JA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003004JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003004JA500
Related LinksSFR250000, SFR2500003004JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003004JA500 Details Description
Related parts for SFR2500003004JA500
JUMPER-H1502TR/A3048L/H1502TR 12 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 9A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf