Vishay/BCcomponents SFR2500003011FR500
SFR2500003011FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003011FR500
Brief Description
RES 3.01K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003011FR500.pdf
Availability of SFR2500003011FR500
QUANTITY
SFR2500003011FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003011FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003011FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003011FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500003011FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003011FR500 Details Description
Related parts for SFR2500003011FR500
IC REG LDO 2.5V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 17POS SNGL TIN datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 10-UMAX datasheet.pdf
R A POWER ASSY datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 100NS 64FBGA datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 9 SEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 13 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 14POS GOLD datasheet.pdf