Vishay/BCcomponents SFR2500003090FR500
SFR2500003090FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003090FR500
Brief Description
RES 309 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003090FR500.pdf
Availability of SFR2500003090FR500
QUANTITY
SFR2500003090FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003090FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003090FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003090FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500003090FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003090FR500 Details Description
Related parts for SFR2500003090FR500
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING HSSDDC2 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 83A TO-263 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 2KW 230V datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 250MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf