Vishay/BCcomponents SFR2500003169FR500
SFR2500003169FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003169FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 31.6 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003169FR500.pdf
Availability of SFR2500003169FR500
QUANTITY
SFR2500003169FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003169FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003169FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003169FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500003169FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003169FR500 Details Description
Related parts for SFR2500003169FR500
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-SOP datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 4PIN PLAS SILVER datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 132CSBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 448 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf