Vishay/BCcomponents SFR2500003483FR500
SFR2500003483FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003483FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 348K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003483FR500.pdf
Availability of SFR2500003483FR500
QUANTITY
SFR2500003483FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003483FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003483FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003483FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500003483FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003483FR500 Details Description
Related parts for SFR2500003483FR500
IC VREF SHUNT 2.5V 8SO datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #1 10.24" datasheet.pdf
IC USB 2.0 BRIDGE BULK 56SSOP datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN 12/12VOUT datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 400MHZ 208-LQFP datasheet.pdf