Vishay/BCcomponents SFR2500003600JA500
SFR2500003600JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003600JA500
Brief Description
RES 360 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003600JA500.pdf
Availability of SFR2500003600JA500
QUANTITY
SFR2500003600JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003600JA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003600JA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003600JA500
Related LinksSFR250000, SFR2500003600JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003600JA500 Details Description
Related parts for SFR2500003600JA500
RES 90.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 28A POLARPAK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER BP 56POS 4COL VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
SPECIAL TRIM KIT. RAMP TRIM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
CAP FILM 150 NF 10% 1600VDC RAD datasheet.pdf