Vishay/BCcomponents SFR2500003831FR500
SFR2500003831FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003831FR500
Brief Description
RES 3.83K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003831FR500.pdf
Availability of SFR2500003831FR500
QUANTITY
SFR2500003831FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003831FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003831FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003831FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500003831FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003831FR500 Details Description
Related parts for SFR2500003831FR500
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
RES CERAMIC .018 OHM 5W 5% VERT datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf
BOARD DEMO ADC1004S050 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
LED EMITTER RED 740NM STAR MCPCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 150A 8SOP datasheet.pdf