Vishay/BCcomponents SFR2500003833FR500
SFR2500003833FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003833FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 383K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003833FR500.pdf
Availability of SFR2500003833FR500
QUANTITY
SFR2500003833FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003833FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003833FR500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003833FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500003833FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003833FR500 Details Description
Related parts for SFR2500003833FR500
RES 180K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 250MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC SRAM 1024K X 8 3.0V 48TFBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 75A TO247-3 datasheet.pdf