Vishay/BCcomponents SFR2500003921FR500
SFR2500003921FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003921FR500
Brief Description
RES 3.92K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003921FR500.pdf
Availability of SFR2500003921FR500
QUANTITY
SFR2500003921FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003921FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003921FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003921FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500003921FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003921FR500 Details Description
Related parts for SFR2500003921FR500
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN MCX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 42POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
RES 64.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
13+13 WAY M VERT SMT WOJS datasheet.pdf
LINE FILTER 5.2MH 1.3 IDC COIL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A datasheet.pdf