Vishay/BCcomponents SFR2500003923FA500
SFR2500003923FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500003923FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 392K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500003923FA500.pdf
Availability of SFR2500003923FA500
QUANTITY
SFR2500003923FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500003923FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500003923FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)392k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500003923FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500003923FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500003923FA500 Details Description
Related parts for SFR2500003923FA500
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 39PF 1% 100V 0805 datasheet.pdf
IC WEST BRIDGE HS-USB 100VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC datasheet.pdf
IC TXRX RS485 3.3V ESD 8SON datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V Y5V 0603 datasheet.pdf