Vishay/BCcomponents SFR2500004020FR500
SFR2500004020FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004020FR500
Brief Description
RES 402 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004020FR500.pdf
Availability of SFR2500004020FR500
QUANTITY
SFR2500004020FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004020FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004020FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004020FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004020FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004020FR500 Details Description
Related parts for SFR2500004020FR500
IC FPGA 352 I/O 432MBGA datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 0.04 OHM 1W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 27POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 462V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.85A 99 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf