Vishay/BCcomponents SFR2500004122FR500
SFR2500004122FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004122FR500
Brief Description
RES 41.2K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004122FR500.pdf
Availability of SFR2500004122FR500
QUANTITY
SFR2500004122FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004122FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004122FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004122FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004122FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004122FR500 Details Description
Related parts for SFR2500004122FR500
JUMPER-H1506TR/A3049N/H1504TR 3" datasheet.pdf
RES 105K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 150V 0605 datasheet.pdf
FLAT SENSOR BETWEEN PACK PROBE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CIR BRKR 500MA 277VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V JB 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE GENERAL PURPOSE 85A DO-5 datasheet.pdf