Vishay/BCcomponents SFR2500004429FR500
SFR2500004429FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004429FR500
Brief Description
RES 44.2 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004429FR500.pdf
Availability of SFR2500004429FR500
QUANTITY
SFR2500004429FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004429FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004429FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004429FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004429FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004429FR500 Details Description
Related parts for SFR2500004429FR500
CONN RECEPT 12POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/RESET SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 660MA 480 MOHM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 8C UNSHD 300V datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP POLY 680UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf