Vishay/BCcomponents SFR2500004532FR500
SFR2500004532FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004532FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 45.3K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004532FR500.pdf
Availability of SFR2500004532FR500
QUANTITY
SFR2500004532FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004532FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004532FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004532FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004532FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004532FR500 Details Description
Related parts for SFR2500004532FR500
IC SOURCE DRVR 20BIT SER 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PIN datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf