Vishay/BCcomponents SFR2500004700JR500
SFR2500004700JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004700JR500
Brief Description
RES 470 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004700JR500.pdf
Availability of SFR2500004700JR500
QUANTITY
SFR2500004700JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004700JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004700JR500
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004700JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004700JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004700JR500 Details Description
Related parts for SFR2500004700JR500
DIODE ZENER 12V 300MW SOD523 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 13.3VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf