KEMET EDK107M063A9PAA
EDK107M063A9PAA picture photo
Mfg. Part Number
EDK107M063A9PAA
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
EDK107M063A9PAA.pdf
Availability of EDK107M063A9PAA
QUANTITY
EDK107M063A9PAA Order Process
Ship out your order
Specifications of EDK107M063A9PAA
Internal Part NumberEIS-EDK107M063A9PAA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDK107M063A9PAA
Related LinksEDK107M, EDK107M063A9PAA Datasheet, KEMET Distributor
EDK107M063A9PAA Details Description
Related parts for EDK107M063A9PAA
TRIMMER 10K OHM 0.1W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 6200UF 150V SCREW datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
COVERPLATE 20A 4P 4W 120V/208V datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 47000UH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
IND PRESS TO TEST DIM WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 300V SCREW datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf