Vishay/BCcomponents SFR2500004703JR500
SFR2500004703JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004703JR500
Brief Description
RES 470K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004703JR500.pdf
Availability of SFR2500004703JR500
QUANTITY
SFR2500004703JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004703JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004703JR500
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004703JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004703JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004703JR500 Details Description
Related parts for SFR2500004703JR500
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 14.5A TO220AB datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D 3ST 20SOIC datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 20DIP datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 3.5MM 8POS GREEN datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf