Vishay/BCcomponents SFR2500004704JR500
SFR2500004704JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004704JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7M OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004704JR500.pdf
Availability of SFR2500004704JR500
QUANTITY
SFR2500004704JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004704JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004704JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004704JR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004704JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004704JR500 Details Description
Related parts for SFR2500004704JR500
Crystal 1.8432MHz 30ppm 13pF 750 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST N-INV 6XSON datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC LI+ CHARGER PROTECTION 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 88POS DR LOW P datasheet.pdf