Vishay/BCcomponents SFR2500004707JA500
SFR2500004707JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004707JA500
Brief Description
RES 0.47 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004707JA500.pdf
Availability of SFR2500004707JA500
QUANTITY
SFR2500004707JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004707JA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004707JA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004707JA500
Related LinksSFR250000, SFR2500004707JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004707JA500 Details Description
Related parts for SFR2500004707JA500
TRIAC SENS GATE 1.2KV 8A TO220AB datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 5A 8-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR FC/LC/SC CONN datasheet.pdf
CAP CER 0.013UF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS 45DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 40W datasheet.pdf