Vishay/BCcomponents SFR2500004750FR500
SFR2500004750FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004750FR500
Brief Description
RES 475 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004750FR500.pdf
Availability of SFR2500004750FR500
QUANTITY
SFR2500004750FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004750FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004750FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004750FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004750FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004750FR500 Details Description
Related parts for SFR2500004750FR500
MOD PWR ENT SNAP 1.5MM PNL 3-4P datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 5000MHZ SOT-89 datasheet.pdf
RACK STEEL 17.5X21X14.25 GRY datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 80KHZ SC70-5 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 9.2K OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf