Vishay/BCcomponents SFR2500004753FR500
SFR2500004753FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004753FR500
Brief Description
RES 475K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004753FR500.pdf
Availability of SFR2500004753FR500
QUANTITY
SFR2500004753FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004753FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004753FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004753FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004753FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004753FR500 Details Description
Related parts for SFR2500004753FR500
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 115V datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IC OPAMP DIFFERENTIAL 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 4POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
PWR COUPLER datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf