Vishay/BCcomponents SFR2500004873FR500
SFR2500004873FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004873FR500
Brief Description
RES 487K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004873FR500.pdf
Availability of SFR2500004873FR500
QUANTITY
SFR2500004873FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004873FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004873FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004873FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004873FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004873FR500 Details Description
Related parts for SFR2500004873FR500
RES 324K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V 30A CHASSIS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 20.8K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC OVERVOLTAGE PROT TSOT23-8 datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH LSZH 60M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 120V datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf