Vishay/BCcomponents SFR2500004879FR500
SFR2500004879FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004879FR500
Brief Description
RES 48.7 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004879FR500.pdf
Availability of SFR2500004879FR500
QUANTITY
SFR2500004879FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004879FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004879FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004879FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004879FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004879FR500 Details Description
Related parts for SFR2500004879FR500
CONN HEADER 8POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 50K 20TSSOP datasheet.pdf
CONN M12 4POS SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf