Vishay/BCcomponents SFR2500004991FA500
SFR2500004991FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004991FA500
Brief Description
RES 4.99K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004991FA500.pdf
Availability of SFR2500004991FA500
QUANTITY
SFR2500004991FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004991FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004991FA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004991FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500004991FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004991FA500 Details Description
Related parts for SFR2500004991FA500
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .305M 23POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.05KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
DIP CABLE 10POS datasheet.pdf
RES SMD 6K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf