Vishay/BCcomponents SFR2500005101FR500
SFR2500005101FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005101FR500
Brief Description
RES 5.1K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005101FR500.pdf
Availability of SFR2500005101FR500
QUANTITY
SFR2500005101FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005101FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005101FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500005101FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500005101FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500005101FR500 Details Description
Related parts for SFR2500005101FR500
FIXED IND 1.8MH 91MA 15.8 OHM TH datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
DEV BOARD FOR CS5571 W/SE INPUT datasheet.pdf
INTERFACE MODULE DSUB 37POS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 12W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIE SET W. LOCATOR F. HV SHIELDE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf