Vishay/BCcomponents SFR2500005110FA500
SFR2500005110FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005110FA500
Brief Description
RES 511 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005110FA500.pdf
Availability of SFR2500005110FA500
QUANTITY
SFR2500005110FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005110FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005110FA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500005110FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500005110FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500005110FA500 Details Description
Related parts for SFR2500005110FA500
SWITCH MINI SPST-NO ROLLER.187QC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 26POS datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-343 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 3ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
LAMP T1-3/4 GRN MIDGET FLANGE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 20A D2PAK datasheet.pdf