Vishay/BCcomponents SFR2500005112FA500
SFR2500005112FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005112FA500
Brief Description
RES 51.1K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005112FA500.pdf
Availability of SFR2500005112FA500
QUANTITY
SFR2500005112FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005112FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005112FA500
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500005112FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500005112FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500005112FA500 Details Description
Related parts for SFR2500005112FA500
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2.2A 8VSSOP datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BOOST PWM CM 16WQFN datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OPROBE X1 21MHZ 1500 SERIES 2.0M datasheet.pdf