Vishay/BCcomponents SFR2500006201FR500
SFR2500006201FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500006201FR500
Brief Description
RES 6.2K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500006201FR500.pdf
Availability of SFR2500006201FR500
QUANTITY
SFR2500006201FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500006201FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500006201FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500006201FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500006201FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500006201FR500 Details Description
Related parts for SFR2500006201FR500
CONN WIRENUT 8-14 AWG GRAY datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL V850E IA4 UPD70F3186 datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY NUM 8MM SGL YELLOW CC datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 85POS STRGHT PIN datasheet.pdf
IC VIDEO AMP SDLVA DIE 1=2PCS datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf