Vishay/BCcomponents SFR2500007509FR500
SFR2500007509FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500007509FR500
Brief Description
RES 75 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500007509FR500.pdf
Availability of SFR2500007509FR500
QUANTITY
SFR2500007509FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500007509FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500007509FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500007509FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500007509FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500007509FR500 Details Description
Related parts for SFR2500007509FR500
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 8.7NH 700MA 120 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 29POS datasheet.pdf
OSC XO 16.666MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf