Vishay/BCcomponents SFR2500007681FR500
SFR2500007681FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500007681FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.68K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500007681FR500.pdf
Availability of SFR2500007681FR500
QUANTITY
SFR2500007681FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500007681FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500007681FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500007681FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500007681FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500007681FR500 Details Description
Related parts for SFR2500007681FR500
DIODE ZENER 56V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN PADDLEBRD 16POS VERT 28AWG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 10PS .100 SMD datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf