Vishay/BCcomponents SFR2500008200JA500
SFR2500008200JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500008200JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 820 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500008200JA500.pdf
Availability of SFR2500008200JA500
QUANTITY
SFR2500008200JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500008200JA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500008200JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500008200JA500
Related LinksSFR250000, SFR2500008200JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500008200JA500 Details Description
Related parts for SFR2500008200JA500
CAP CER 3300PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC 450VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
TEST LEAD 22AWG 300V BROWN 100' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 250V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 26 POS datasheet.pdf
FIBER M4 THREAD SQ HEAD R1 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 50 POS RA 2.54 datasheet.pdf