Vishay/BCcomponents SFR2500008203FR500
SFR2500008203FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500008203FR500
Brief Description
RES 820K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500008203FR500.pdf
Availability of SFR2500008203FR500
QUANTITY
SFR2500008203FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500008203FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500008203FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500008203FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500008203FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500008203FR500 Details Description
Related parts for SFR2500008203FR500
KEYBOARD COMPACT 104KEY PS2 BLK datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf