Vishay/BCcomponents SFR2500008662FR500
SFR2500008662FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500008662FR500
Brief Description
RES 86.6K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500008662FR500.pdf
Availability of SFR2500008662FR500
QUANTITY
SFR2500008662FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500008662FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500008662FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500008662FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500008662FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500008662FR500 Details Description
Related parts for SFR2500008662FR500
CONN RECEPT 70POS .100 RT/A DUAL datasheet.pdf
IC DELAY LINE 25NS 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.475 OHM 1% 30W datasheet.pdf
MINITEK II RA HDR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf